Odszkodowanie komunikacyjne

Bezpłatna konsultacja
Odszkodowanie komunikacyjne

Wypadki komunikacyjne najczęściej wiążą się ze stratami materialnymi oraz konsekwencjami zdrowotnymi. Na szczęście wszystkim poszkodowanym w nich osobom przysługują odszkodowania powypadkowe, wypłacane zwykle z polisy OC sprawcy. Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczyciel odmówi Ci przyznania środków lub zaniży wysokość świadczenia – w takiej sytuacji skorzystaj z pomocy naszej firmy, która z powodzeniem uzyskuje dla swoich klientów odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Dowiedz się więcej i sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Odszkodowanie komunikacyjne

Bezpłatna konsultacja

Odszkodowanie komunikacyjne

Dodatkowe informacje

Co to jest odszkodowanie komunikacyjne/powypadkowe? – definicja

Powypadkowe odszkodowania samochodowe stanowią jednorazowe świadczenia udzielane osobom poszkodowanym z winy innego uczestnika ruchu drogowego. Wypadek komunikacyjny może dotyczyć dowolnego zdarzenia w ruchu lądowym, w którym brał udział co najmniej jeden pojazd, a następstwem są zaistniałe szkody (materialne lub natury zdrowotnej), a także śmierć uczestników wypadku. Odszkodowanie to środki finansowe, które mają na celu pokrycie wszelkich kosztów wynikających z następstw wypadku komunikacyjnego. Może być to na przykład konieczność naprawy lub zakupu nowego pojazdu, opłacanie leków i rehabilitacji lub tymczasowa albo trwała niemożliwość powrotu do aktywności zawodowej, która pozbawia źródła dochodów. Odszkodowanie komunikacyjne może dotyczyć także fizycznego lub psychicznego cierpienia związanego z wypadkiem. Wówczas mowa o zadośćuczynieniu lub rekompensacie pieniężnej.

Komu należy się odszkodowanie komunikacyjne?

Odszkodowanie powypadkowe przysługuje każdemu poszkodowanemu uczestnikowi wypadku, między innymi kierowcy, pasażerowi, pieszemu czy rowerzyście. Nie dotyczy natomiast sprawcy, który może skorzystać jedynie z możliwości naprawy pojazdu, jeśli opłaca AC (autocasco). Warto mieć jednak świadomość, że odszkodowanie za wypadek samochodowy należy się także pasażerom jadącym ze sprawcą. Co również ważne, bezpośredni uczestnicy zdarzenia mogą otrzymać na przykład odszkodowanie za obrażenia ciała w wypadku komunikacyjnym, z kolei bliskim osoby poszkodowanej przysługuje odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym. Poszkodowani uczestnicy wypadku komunikacyjnego to nie tylko osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu. Można wnioskować także o odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym za zniszczony sprzęt elektroniczny (na przykład laptop albo smartfon), a nawet za zniszczoną odzież, która kwalifikuje się jako szkoda komunikacyjna.

Kto wypłaca odszkodowania komunikacyjne?

Odszkodowania za wypadek komunikacyjny są wypłacane z OC sprawcy. Wypłaca je zakład ubezpieczeniowy, z którym polisę ma podpisaną osoba odpowiedzialna za wypadek (właściciel lub kierowca pojazdu mechanicznego). Dlatego tak ważne jest, by ustalić sprawcę wypadku albo kolizji (mowa o niej, gdy występują wyłącznie straty materialne). Warto wezwać policję, której protokół ułatwia przebieg późniejszego procesu likwidacji szkody. Należy spisać oświadczenie o kolizji drogowej, które zawiera dane identyfikacyjne sprawcy i jego pojazdu, a także dane o ubezpieczeniu oraz krótki opis zdarzenia. Roszczenia należy kierować bezpośrednio do zakładu ubezpieczeń, w którym sprawca ma wykupione OC. Szczególnie trudne przypadki wypadków komunikacyjnych stanowią te, w których sprawca nie miał wykupionego ubezpieczenia albo nie jest znany. Wówczas odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC sprawcy nie jest możliwe do uzyskania. Podobna sytuacja występuje, jeśli ubezpieczyciel, u którego była wykupiona polisa OC, ogłosi upadłość. Wtedy osoby poszkodowane nie pozostają jednak bezradne – mogą kierować roszczenia dotyczące odszkodowania należy kierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W takich przypadkach UFG przejmuje odpowiedzialność za ubezpieczenia OC.

Jakie świadczenia można uzyskać przy odszkodowaniu komunikacyjnym?

Zależnie od okoliczności oraz przebiegu wypadku drogowego świadczenie możliwe do uzyskania po wypadku komunikacyjnym to nie tylko jednorazowe odszkodowanie powypadkowe. Każda sytuacja jest indywidualnie rozpatrywana. Możliwe jest przykładowo wnioskowanie o tymczasowe lub stałe świadczenie w postaci renty. Uprawnia do niego utrata możliwości podjęcia pracy zarobkowej, zawężenie perspektyw w związku z zatrudnieniem lub zwiększenie codziennych potrzeb, jak choćby stałe koszty leczenia, rehabilitacji, dojazdów do szpitala czy opieki. Osobne świadczenie stanowi zadośćuczynienie za doznaną krzywdę: przykładowo niewielkie obrażenia fizyczne, jednak trwały ślad na psychice pod postacią zespołu stresu pourazowego. Inną kwestię stanowi także odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym w pracy lub w drodze do pracy. Wówczas obowiązują odrębne przepisy kodeksu pracy.

Jak uzyskać odszkodowanie powypadkowe?

Aby otrzymać odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC sprawcy, trzeba zgłosić zdarzenie w firmie ubezpieczeniowej, w której wykupił on polisę. Niezbędne jest w tym celu złożenie wniosku oraz dodatkowych dokumentów potwierdzających rodzaj i rozmiar doznanych szkód. Nie zawsze jednak likwidacja szkody przebiega zgodnie z oczekiwaniami poszkodowanego – jeśli spotkasz się z odmową wypłaty środków albo zaproponowana przez ubezpieczyciela kwota będzie zbyt niska, zgłoś się do nas. Zweryfikujemy Twoją sprawę i w Twoim imieniu zajmiemy się walką o uczciwe odszkodowanie za wypadek samochodowy.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania komunikacyjnego?

Jeśli chodzi o wypadek komunikacyjny, odszkodowanie można otrzymać po złożeniu właściwe wypełnionego wniosku. Wraz z nim należy przedłożyć również szereg dokumentów (w tym oświadczenie sprawcy), które potwierdzą wyrządzone szkody oraz ich wielkość. W przypadku szkód osobowych odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych wymaga przedstawienia dokumentami medycznej, a także wydatków poniesionych na leczenie. Szkodę majątkową potwierdzą m.in. zdjęcia uszkodzonego pojazdu czy mienia. Potrzebujesz dodatkowych informacji? Skontaktuj się z naszą firmą.

Kiedy przedawnia się odszkodowanie komunikacyjne?

Co do zasady, roszczenia o odszkodowania za wypadki komunikacyjne przedawniają się po 3 latach od dnia zajścia zdarzenia. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy szkoda powstała w wyniku czynu niedozwolonego – o odszkodowania powypadkowe z OC sprawcy można się wtedy ubiegać do 20 lat od wypadku.

Jak uzyskać pomoc przy odszkodowaniu komunikacyjnym?

Chociaż w teorii odszkodowanie komunikacyjne z OC sprawcy powinno w pełni rekompensować wszelkie krzywdy doznane przez osobę poszkodowaną, w praktyce firmy ubezpieczeniowe często zaniżają kwoty przyznawanych świadczeń. Na szczęście jest możliwa dopłata do odszkodowania z OC sprawcy. Masz prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, nawet jeśli już przyznano Ci odszkodowanie za wypadek samochodowy. Żeby jednak dopłata do odszkodowania z OC sprawcy była możliwa, konieczna jest odpowiednia strategia postępowania. Przede wszystkim potrzebujesz rzetelnej dokumentacji, która wykaże wszelkie szkody spowodowane przez wypadek komunikacyjny. Szkoda komunikacyjna z OC sprawcy jest najłatwiejsza do oceny na podstawie dokumentacji zdjęciowej oraz opinii rzeczoznawcy. Z kolei aby odszkodowania powypadkowe z OC sprawcy, najlepiej podpierać się wynikami badań lekarskich. Warto skorzystać z usług firmy, która oferuje odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych. Strefa Odszkodowań sprawnie przeprowadzi Cię przez cały proces odwołania od odszkodowania, gwarantując możliwość uzyskania satysfakcjonującej dopłaty lub dodatkowych świadczeń.